Kalandozások a látható világban

Ezen az oldalon találod azoknak a túráknak a leírását, amelyeket baráti csoporttal bejártunk, illetve pár általam hasznosnak vélt információt hegyekről, túrázásról, barlangászásról. Én magam amatőr természetjáró vagyok, ezért ezen az oldalon az estleges szakcikkektől eltekintve kizárólag saját tapasztalatokat, meglátásokat írok le, melyek természetesen nem egyenértékűek hivatásos hegymászók, barlangászok vagy hegyimentők szakvéleményével, ennek megfelelően olvasd. Mindenképp remélem hasznos útmutatásokat fogsz találni kirándulásaidhoz, túráidhoz.

2010. június 16., szerda

A víz munkája

    ... Egy csepp víz. Mi az? Semmiség az óceánban, de még az alig csörgedező patakocskában sem számottevő mennyiség.
    A szomjúságát oltó őz egy gally roppantására aggódva kapja fel a fejét. Fekete orra nedvesen csillan meg a délutáni napfényben, és legördül róla egy vízcsepp.
    Ráhull egy páfrány levelére, de néhány perc múlva már nyoma sincs. Felszívta a nap melege. Könnyű páraként lebeg a magasba, már ott vándorol a felhők országútján, aztán mind több és több párától lesz terhes a felhő. Egyre jobban elnehezedik, és egyre közelebb ereszkedik a földhöz.
    Szakad az eső, Megszámlálhatatlan vízcsepp hull az erdőre, mezőre. A szomjas föld úgy teleszívja magát, hogy többet nem bír el. Sziklákon hömpölyög át az ár. Patakok, zuhogó vízesések lesznek a cseppekből, és a rohanó patakok megostromolják az útjukban álló sziklákat. A hullámok belemarnak a sziklák kőtestébe, előbb egy parányi rést formálnak abban, aztán - évezredek múlva - egyszer csak már az egész patakot elnyeli a szikla.
    És megszületett a búvópatak, amely fáradhatatlan erővel tör előre a föld, a sziklák mélyébe, hogy sok kilométerrel tovább újra előbukkanjon a föld felszínére.
    Nagy záporok hatalmas víztömegei feszítik, tépik, marják a mészkőhegységek belsejét. Kanyargó folyosókat építenek maguknak a föld alatt rohanó hullámok, majd tóvá csendesednek, és megalkotják az óriások termét.
    És mindez mélyen a föld alatt, a mészkőhegységeik szívében történik. Évezredek ideje kell ehhez, de a végén mégiscsak megszületett a sok kilométer hosszú, alsó, felső, közép- és mellékjáratokkal kiépült barlangrendszer.
    És még ez sem meríti ki a víz teremtő erejét, mert a vízcsepp nemcsak rombolni tud. A vízcsepp olyan csodálatos alkotó művész, hogy mellette a legdúsabb képzelőerő is szegényessé válik.
    Egy-egy vízcsepp beszivárog a mészkőszikla hasadékába, és egyszer csak kibuggyan a föld alatti barlang mennyezetén. A hajszálfinom repedésen kiszivárgó vízcseppből felszabadul a szénsav egy része, amely útjában feloldotta és magába telítette a mészkő anyagát.
    Ez aztán kicsapódik belőle. Rendkívül parányi mennyiség ugyan, de mégis: anyag.
    Cseppet csepp követ, és a barlang mennyezetéről lecseppenő víz nyomán cseppkő, a mészkőbarlangok csodás dísze alakul. Ez itt jégcsap formájú, emez függönyszerű, hogy máshol már legyező alakot öltsön - olyan, amilyenre a játékos kedvű apró művész, a vízcsepp formálja.
    És a színek! Sárgás, pirosas, fehér, fekete, kékes színárnyalatokban pompázik a cseppkőbarlang, - aszerint, hogy milyen ásványi vagy baktérium-anyagot hord magával az élő-szivárgó víz cseppje.
    Végtelenül lassú folyamat ez. Évezredeik munkája díszíti, formálja, alakítja a cseppkőbarlangok tündérvilágát. A természet türelmes művész, az idő nem sürgeti. Évezredek morzsolódnak le az idő malmán, de a szabályos időközökben lecseppenő víz mindezzel mitsem törődik, csak építi tovább a maga remekművét ...
                                                                                                               Bagaméri Béla - Szelek barlangja

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése